GİTAR SATIN ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Gitar, dinlemekten hoşlandığımız pek çok müziğin vazgeçilmezi, klasik müzikten pop müziğe, caz müzikten rock müziğe neredeyse tüm tarzlarda kullanılabilen bir enstrümandır. Gitarın bu çok yönlülüğü onu günümüzde en çok tercih edilen enstrümanlardan biri haline getirmiştir. Enstrümana erişim kolaylığı ve birbirinden çeşitli özel ders imkanı da bu enstrümana olan ilgiyi pozitif yönde etkilemiştir.

Bir enstrüman çalmanın bu kadar popüler bir uğraş olduğu bu günlerde gitar dersi almak da oldukça yaygın bir aktivite olmuştur. Gitar çalmaya başlamak için yalnızca bir kurs bulup düzenli olarak derse gitmek yeterli olmayacaktır. Mutlaka dersler dışında evde egzersiz yapmak ve derste öğrendiklerinizi tekrar etmek bu sürecin en önemli parçasıdır. Bunun için de bir enstrüman dersi almaya başladığınızda o enstrümanı edinmek en önemli koşullardan biridir. Bu sebeple gitar kursu almaya başladıysanız gitar satın almak da kaçınılmazdır.

gitar satın almak

Yeni başlayanlar için gitar seçimi hiçbir bilgiye sahip olmadığınız koşullarda oldukça zor olabilir. Sadece bütçe odaklı hareket etmek enstrüman seçiminde sizi yarı yolda bırakabilir. Gitar satın almak için mutlaka bir ön araştırma yapıp gitar seçimi aşamasına geldiğinizde nasıl bir enstrüman aradığınızın bilincinde olmanız sizin yararınıza olacaktır.

Buraya kadar okuduysanız aklınızda şu soru belirmiş olabilir: ” Nasıl bir gitar tercih etmeliyim?”. Bize soracak olursanız her şeyin başında şunu belirtmek isteriz. Başlangıç için en iyi gitar seçimi bu işin uzmanı ile beraber yapılır. Yani bir enstrüman yapımcısından ya da profesyonel bir gitar eğitmeninden size rehberlik etmesini istemek garanti bir yol olabilir. Ama siz yine de araştırmanızı kendiniz yapmak istiyorsanız okumaya devam edin.

   Gitar alırken dikkat edilenler 5 madde ile özetlenebilir;

gitar

1) Nereden Satın Alacağınızı Belirlemek

Bu yalnızca gitar için değil tüm enstrümanlar için geçerli bir maddedir. Enstrüman satın almak için birden fazla seçenek mevcuttur. Enstrüman yapımcısı, müzik market, ikinci el satın alım ve internet alışverişi gibi.

Bizim önerimiz alacağınız gitarı canlı bir şekilde görmeniz ve denemeniz. Bu da internetten satın alma seçeneğini daha en baştan elemek anlamına geliyor. Çünkü internetten enstrüman satın almanın pek çok riski mevcuttur. İlk olarak enstrümanı yollayan taraf istediğiniz gitar yerine ona benzer başka bir gitar yollayabilir. Bu durumda gitarı satan tarafın güvenilirliği çok önemlidir. Öte yandan internetten satın alacağınız fabrikasyon bir gitarın arızalı olma ihtimali vardır. Bu durumda iade etmek veya tamir ettirmek satıcının size uzak bir mesafede olmasından kaynaklı zor olabilir. Son olarak gitarda satıcı tarafından hiçbir problem bulunmasa da kargo esnasında hasar görme ihtimali vardır. Bunlar çok hassas aletlerdir ve en ufak bir darbede tamir edilemez hasarlar alabilirler.

İnternetten satın almanın risklerini göz önünde bulundurduğumuzda doğrudan enstrüman yapımcısından, müzik markete gidip elden ya da temiz kullanıldığından emin olduğunuz bir kullanıcıdan ikinci el satın almak her zaman daha güvenli olur.

 

2) Sap Kalitesi

Sap kısmı gitarın neredeyse en önemli bölümüdür. Sap kısmında bulunan perdelerin birbirine olan uzaklıkları çok hassas bir şekilde ayarlanmış olmalıdır. Bu mesafeler olması gerekene uygun olmazsa bu, seste bozukluklara, doğru ses elde edememe gibi durumlara genel olarak entonasyon problemlerine sebep olur.

Aynı zamanda perdeleri belirleyen metal parçaların sap üzerine ustalıkla çakılmış olması gerekir. Bu metallerin sebep olabileceği herhangi bir pürüz gitar çalarkenki konforunuzu doğrudan etkiler.

3) Tel Yüksekliği

Sap üzerinde bulunan tellerin sapa olan uzaklığı yani tel yüksekliği ne çok fazla ne de çok az olmalıdır. Tel yüksekliğinin çok fazla olması tellere basarken parmakların zorlanmasına ve acımasına sebep olur.

4)Akort Kulaklarının Kalitesi

Tellerin sap kısmının en üstünde bağlandığı kulaklar gitarın akort mekanizmasını oluşturmaktadır. Bu kulakların kalitesi gitarın akort kalitesini doğrudan etkiler. Kalitesiz bir akort mekanizması gitarın akordunun sürekli kaçmasına sebep olur.

5) 2. El Gitar Satın Almak

  1. el bir enstrüman satın almak konusuna pek çok kişi önyargılı yaklaşsa da sanıldığı kadar kötü değildir. Aksine birden fazla avantajı bulunur.

Bir enstrüman temiz kullanıldığı, iyi bakıldığı ve düzenli bakımlarının yapıldığı koşullarda yıllandıkça güzelleşir. Kullanılmış bir gitar usta gitarcıların her zaman tercih edecekleri gitar olur. Çünkü kullanılmış gitarın tonu açılmış ve oturmuş, sesleri daha kaliteli olur.

Öte yandan kaliteli bir marka olup fiyatı yüksek olan gitarları ikinci el seçeneği ile daha uygun fiyatlara bulabilirsiniz.

gitar satın alırken dikkat edilenler

Fakat yine de 2. el gitar satın alırken dikkat edilmesi gerekenler vardır. Gitarı satın aldığınız kişinin gitarı temiz kullandığından ve gitarın hırpalanmadığından emin olmanız gerekir. Üzerinde çizik ve göçükler bulunan bir gitar hem görüntü hem ses kalitesi açısından tercih edilmemelidir. Gitarın ne kadar süredir kullanıcının elinde bulunduğu ve bu süreye oranla bir hasar tespiti yaptırmak gerekir. Bunu gibi konulardan emin olmak için  bir bilenden yardım almanız ve gitarı ona denetmeniz faydalı olacaktır.

Gitar satın almak dikkatli davranılması ve çabuk karar verilmemesi gereken bir süreçtir. Ne istediğinizi bilmeli, bütçenizi ayarlamalı ve mutlaka işi bilen birine danışmalısınız. Eğer çevrenizde böyle biri yoksa Sezen Sanat İzmir Gaziemir gitar kursları size tamamen ücretsiz destek sağlayabilir! Burada tek yapmanız gereken 0507 920 74 57 numaralı telefondan bizlere ulaşmak ve profesyonel destek almak olacaktır.

Ayrıca gitar almak ile iş bitmiyor, kendinize en uygun gitar eğitimini online ya da yüz yüze alabilmeniz gitar çalmak için çok önemli bir faktördür. Gitar eğitimi konusunda çok detaylı bir yazı hazırladık, eğitim almadan önce yazımızı incelemenizde fayda olacaktır. Yazımızı okumak için; gitar kursu İzmir

 

 

 

 

Size yardımcı olmak için buradayız :)