AKUSTİK PİYANO MU, DİJİTAL PİYANO MU?

Piyano eğitimi almaya karar verdiğinizde aklınızda olması muhtemel birkaç soru belirecektir. Bunlardan ilki “Başlangıçta piyano satın almalı mıyım?” olabilir. Bunu takiben “Hangi piyanoyu satın almalıyım?” gibi sorular kafanızı kurcalayabilir. İşte bu yazımızda piyano eğitimi almaya yeni başlayanlar için bu endişelerinizi gidermek istiyoruz.

akustik piyano ve dijital piyano arasındaki farklar

Piyanoya başlangıç ilk zamanlarda hiç kolay değildir. Bu sebeple mutlaka pratik yapmak gerekir. Çünkü enstrüman çalışmaya verilen bir haftalık ara bile birçok şeyi unutup birkaç hafta geriye gitmenize sebep olabilir. Bu şekilde bir ileri iki geri adımlarla enstrüman eğitiminde bir yere varmanız çok zordur. Dersten derse enstrümanınızın başına oturmak, öğretmeniniz yanınızda olmadan kendi başınıza bir şeyler çalabilmenizi imkansız hale getirir. Bu sebeple mutlaka evde derste öğrendiklerinizi tekrar ederek egzersiz yapmanız gerekir.

Piyano dersi almaya başladığınızda piyano satın almak bir aşamadan sonra kaçınılmaz hale gelecektir. Fakat bu hiç kolay bir karar değildir. Biz de bu kararınızda size ışık tutmak için piyano türleriyle ilgili ufak bir bilgilendirme yapacağız.

Akustik Piyano

akustik piyano

Akustik piyanolar, 52 beyaz, 36 siyah olmak üzere 88 tuştan oluşup tuşların bağlantılı olduğu tahta çekiçlerin tellere vurması ile ses meydana getirir . Doğal bir şekilde yayılım gösteren, akustik bir sesi vardır. Sesin yüksekliği, piyanoyu çalan kişinin tuşe sertliğine bağlı değişir.  Çam, kestane, ladin ve akçaağaç gibi ağaç türlerinden üretilir.

Duvar piyanosu ve kuyruklu piyano olmak üzere iki tipi vardır. Duvar piyanosu, adı üstünde duvara yaslayarak konumlandırılabilen, arkası kesik, bir diğer adıyla konsol piyano olarak bildiğimiz piyanodur. Kuyruklu piyano ise arkasında kuyruk olan ve seslerin oluşmasını sağlayan telleri bu kuyruk kısmında barındıran piyanodur. Kuyruklu piyanonun kuyruk kısmının piyanoya bir rezonans boşluğu yaratmasından dolayı ses yayılımı daha rahat ve kuvvetli olur.

Dijital Piyano

dijital piyano

Dijital piyanolar, yukarıda bahsettiğimiz akustik piyanonun aksine tamamen elektronik aletlerdir. Ses, içerisindeki elektronik aksamlar tarafından üretilir ve üzerindeki hoparlörler yardımıyla yayılır. Elektronik piyanonun ses yüksekliği üzerindeki bir tuş yardımıyla el ile ayarlanabilir. Bunun yanı sıra iyi bir hassasiyete sahip elektronik piyanolarda tuşe sertliği ile nüans yapmak akustik piyanoda olduğu gibi rahattır.

   Dijital piyanolara kulaklık bağlanarak kişiye özel bir çalışma ortamı yaratılabilir. Bunun yanı sıra kendi bünyesinde bulunan metronom özelliği sayesinde çalışma esnasında kolaylık sağlar ekstradan bir metronom edinmenize gerek kalmaz. Aynı zamanda üzerinde birden fazla ses efekti barındırabilir. Büyüklüğü genellikle orijinal piyano boyutu ile aynıdır. Yani 88 tuşu bulunur.

Öte yandan dijital piyanolara küçük bir alt başlık eklemek gerekirse size orglardan da bahsedebiliriz. Org, dijital piyano kadar kapsamlı olmayıp mantıken aynı işlevleri üstlenir. Ayarlanabilir ses yüksekliği, birden fazla ses efekti ve metronom gibi özellikleri orgda da bulabilirsiniz. Tuş sayısı bazı orglarda orijinal piyanodan daha azdır. 88 tuşlu bir orga rastlayabileceğiniz gibi 66 tuşlu bir orga da rastlayabilirsiniz.

Görüntü olarak dijital piyanolar, akustik piyanolara çok benzer üretilir fakat orglarda bu durum değişebilir. Sadece klavye bölümü bulunan bir orga sahip olabileceğiniz gibi sonradan eklenen bacaklara sahip bir org da edinilebilir.

YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN PİYANO TERCİHLERİ

piyano satın almak

   Size yukarıda piyano alırken değerlendirebileceğiniz üç adet seçenekten bahsettik. Akustik piyano, dijital piyano ve org. Peki satın almaya geldiğinizde tercihinizi hangisinden yana yapmanız daha mantıklı olur?

Piyano çalmaya sıfırdan başlayıp hiçbir şey bilmediğiniz durumda iyi seviyede bir akustik piyano ya da çok kapsamlı ve bol özellikli bir dijital piyanonun değerini anlayabilecek yeterlikte olmayacaksınız. Tek ihtiyacınız, üzerinde egzersiz yapabileceğiniz tuşlar. Ve geleceğinden emin olmadığınız bu maceranın sürekli mi yoksa geçici bir heves mi olduğunu kestiremediğinizde büyük bir maddi yükün altına girmek istemeyebilirsiniz. Ama bu sizi enstrüman almaktan ve günlük egzersizlerinizi yapmaktan alıkoymamalı. Ufak bir org çok başlangıç seviyesinde işinizi görecektir. Hafta boyunca evde çalışıp, derse hazır gitmeniz için yeterlidir.

“Ben yine de daha iyi bir enstrümana sahip olmak istiyorum, almışken iyisi olsun.” diyorsanız evinizin durumu ve kendi ihtiyaçlarınız doğrultusunda akustik ya da dijital piyano tercih edebilirsiniz. Dijital piyanonun sessiz bir şekilde kulaklıkla çalışılabilme imkanı sayesinde gece geç saatlerde bile ev sakinlerini rahatsız etmeden çalışabilirsiniz. Buna benzer olarak elle ayarlanabilir ses yüksekliği, gün içerisinde komşularınızı da rahatsız etmeden çalışabilme olanağı sağlar.

Dijital piyanonun tüm bu kolaylıklarına rağmen hiçbir zaman akustik piyanonun verdiği zevki  maalesef veremez. Akustik piyanonun doğal ve çınlayan sesi tüm alanı sarar ve tuşlara bastıkça elinizin altında titreşimini hissedersiniz. Bu aşamada kendi ihtiyaçlarınızı ve imkanlarınızı değerlendirip karar vermek tamamen size kalır.

Yine de size daha ayrıntılı bilgi verip piyano satın alma adımlarınızda rehber olmak için sanat merkezimizin kapıları her zaman açıktır. Misafirimiz olup piyano kurslarımız ve piyano satın alma konusunda detaylı bilgi almak için 0507 920 74 57 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

Ayrıca piyano eğitimi hakkında çok detaylı bir yazı hazırladık, yazımızı okumak için; piyano kursu İzmir

 

Size yardımcı olmak için buradayız :)