GİTAR AKORDU NASIL YAPILIR?

Gitar akort etmek başlangıçta gitar çalmak isteyen veya gitara yeni başlayan herkese karışık bir durum gibi gelebilir. Başlangıçta zor gibi görünse de gitar akordu yapmak, mantığını anladığınız zaman oldukça kolay ve zahmetsiz bir iştir. Ancak öncelikle akort kelimesinin enstrümanlar için ne anlam ifade ettiğine bakalım, ardından gitar nasıl akortlanır sorumuza cevap arayalım.

gitar nasıl akort edilir

Enstrümanlar İçin Akortun Önemi

Gitar, keman, çello, flüt, bağlama, akustik piyano, akustik bateri ve daha niceleri… Her gibi dinlediğimiz o güzel  şarkılara eşlik etmeden önce akort edilmeye ihtiyaç duyarlar. Akort edilmemiş bir enstrüman ile müzik yapmaya çalışmak, o enstrümanı çalmaya çalışmak çok yanlış ve yapılmaması gereken bir durumdur. Zaten enstrümanınız ne olursa olsun onunla biraz vakit geçirdiğinizde enstrüman akort etmeye kısa sürede alışacak ve bunu bir refleks olarak gerçekleştireceksiniz.

Gelelim konumuza; Gitar Nasıl Akort Edilir?

Gitarımızı elimize aldık ama nasıl akort edeceğiz? Neye göre akort edeceğiz? Elimizde bir referans olması gerek değil mi? İşte burada yardımımıza bir çok farklı türde program ve cihaz koşacaktır. Bunların içinde piyano bile mevcut. Gelin şimdi tek tek ne olduklarına bir göz gezdirelim.

 • Akort Programları

Bizim için en pratik, en taşıması kolay ve yanımızdan ayırmadığımız akıllı telefonumuz işimizi görecek olan en kısa yol olabilir. Uygulama marketlerine akort cihazı yazdığınızda karşınıza bu iş için kullanılan bir çok uygulama çıkacaktır. Siz burada bulunan dijital akort cihazlarından birini seçip telefonunuza indirerek gitar akort etme işini rahatlıkla çözebilirsiniz.

Aşağıya hem Android için akort programı hem de İOS (Iphone-Ipad vb.) için akort programı görselleri bırakıyoruz. Siz alternatifleri için uygulama marketlerinize bir göz atabilirsiniz. Ancak bu daha seçmemiz gereken ilk yol. Şimdi ikinci yolumuza bakalım.


ios akort programları

android akort programları


 

 • Tuner (akort cihazı)


tuner


Gitar çalan herkesin çantasında bulunan, pille çalışan bu küçük cihazlar da bizim için kullanması en kolay yöntemlerden biridir. Burada yapmanız gereken şey internetten veya bir müzik marketten bu cihazlardan bir tane edinip gitar çantanıza atmak. Bunların arasında gitar sapına takılarak kullanılanları da mevcut, bunları da tercih edebilirsiniz. Böylelikle telefonunuzun şarjı bitse bile bu ufak aletler ile gitarınızı her yerde akort edebilirsiniz.


BİLGİ | Gitar akort etmek için size yardımcı olacak olan telefon uygulamaları ve tuner üzerinden gitarın akortunu yapmak için telefonumuzu veya cihazımızı gitarın sesini cihazların algılayabileceği en rahat konuma yerleştirip yapmalısınız. Bu, size en doğru sonucu verecektir!


 • Telefon ahizesi – Piyano – Diyapazon


gitar akort etmek


Şimdi geldik dışarıdan bir ses referansı ile enstrümanımızı akort etmeye. Burada yine bize yardımcı olacak olan cihazlar olabilir. Bunlardan ilki telefon ahizesidir. Evet birini aradığımızda çıkan o “dııııt” sesi. Bu ses bize La sesini verecektir ve bu sesi alarak önce la telimizi, ardından diğer tellerimizi rahatlıkla akortlayabiliriz.

Aynı durum piygitar akort etmek mümkün.

Bir başka yöntem de piyano. Piyanoda La notasının sesini referans alarak gitarımızın La telini akort etmek. Sonrasında piyano üzerindeki diğer notalar ile gitarımızı akort etmek veya sadece La telini akortlayıp diğer telleri ona göre akortlamak. Nasıl olduğunu birazdan anlatacağız.

bir diğer yöntem ise kendimize bir diyapazon bulmak. Diyapazon nedir diye merak ettiniz değil mi? Hemen açıklıyoruz Diyapazon; U şeklinde esnek metal bir çubuktur ve genelde çelikten yapılır. Bu metal ile bir cisme vurduğumuzda çıkatacağı ses La sesidir. Biz de yine La sesini diyapozondan alarak rahatlıkla gitarımızı akort edeceğiz.

Şimdi aklınızda bir soru oluşmuş olmalı, peki ya La telini akortladıktan sonra diğer telleri nasıl akortlayacağız. Bu çok daha uzun bir konu ancak kısaca anlatalım;

 • Mi telinde 5. perdeye bastığınızda bir alttaki La telinin boş tel sesini verecektir
 • La telinde 5. perdeye bastığınızda bir alttaki Re telinin boş tel sesini verecektir
 • Re telinde 5. perdeye bastığınızda bir alttaki Sol telinin boş tel sesini verecektir
 • Sol telinde 5. perdeye bastığınızda bir alttaki Si telinin boş tel sesini verecektir
 • Si telinde 5. perdeye bastığınızda bir alttaki Mi telinin boş tel sesini verecektir

Sonrasında yapmanız gereken boş tellerin hepsini tekrardan tek tek kontrol etmektir. Ancak bu durum yeni başlayanlar için gitar akortlama konusunu biraz karışık hale getirebilir. Ayrıca gitarın seslerine hakim olmanız da gerekmektedir. Eğer gitar çalmaya yeni başlayan biriyseniz bir akort cihazı veya telefon uygulaması kullanmanızda fayda var.

Gitar Tel İsimleri


gitar akort tel isimleriBurada bilmemiz gereken şey gitar tellerinin isimleri veya notaların harf karşılıklarıdır. Çünkü akort cihazı kullanırken bize Mİ,RE,SOL diye değil de notaların latin alfabesindeki harf karşılıklarını gösterecektir. Önce tüm notaların harf karşılıklarına bakalım, ardından gitarın tellerinin harf karşılıklarına bakalım.

 • DO (C)
 • RE (D)
 • (E)
 • FA (F)
 • SOL (G)
 • LA (A)
 • (B)

 

 


Şimdi ise gitardaki tellerin isimlerine göre harf karşılıklarına bakalım;

 • (E) yukarıdan aşağıya doğru 1.tel
 • LA (A) yukarıdan aşağıya doğru 2.tel
 • RE (D) yukarıdan aşağıya doğru 3.tel
 • SOL (G) yukarıdan aşağıya doğru 4.tel
 • (B) yukarıdan aşağıya doğru 5.tel
 • (E) yukarıdan aşağıya doğru 6.tel

BİLGİ | Bahsettiğimiz yöntem ve aşağıda bulunan tel dizilimi ile elektro gitar, klasik gitar, akustik gitar gibi gitar çeşitleri akortlanabilir. Bas gitarda ise standart olarak alt 2 tel olmadığı için yine üst 4 tel dizilimi ile (Mi-La-Re-Sol) aynı şekilde akortlanabilir.

Bu durumda yapmamız gereken şey gitarımızı elimize aldık ve en üst Mİ telimize vurduk. Akort cihazımıza baktık ve eğer telimizin frekansı Mİ yani E notasına denk gelmiyorsa yukarıda bulunan burgulardan ilgili teli sıkıp gevşeterek ekrandaki “E” notasının tam ortasına denk getirmektir.

Aynı yöntemle diğer telleri de akortlayacağız. Tüm akort işlemi bittikten sonra tekrardan tüm telleri kontrol edeceğiz. Yapmamız gerekenler temel olarak bu kadar. Şimdi de son olarak bu işlemi yaparken dikkat etmemiz gerekenlere şöyle bir göz atalım;

BİLGİ | Telleri burgular üzerinde sıkmak tizleştirir (inceltir), gevşetmek ise (pestleştirir)

gitar akortu nasıl yapılır

 1. Telleri ani şekilde sıkıp gevşetmek tellerin ömrünü kısaltabilir
 2. Telleri çok sıkarsak patlayabilir, bu tel patlaması esnasında gitar bize doğru bakıyorsa yüzümüzü yaralayabilir (özellikle ince tellerde).
 3. Gitarımızı çalmadan önce mutlaka akort etmemiz gerektiğini öğrendik. Gitar çalarken de akortumuzu ara ara kontrol etmemiz gerektiğini de unutmayalım.
 4. Telleri fazla sıkmak gitarımızın sap ayarını bozabilir ve kalıcı sorunlara yol açabilir.
 5. Hızlıca gitar akort etmek için uğraşmayın! Yavaşça ve enstrümana zarar vermeden akort edin.

Gitar akort etme konusu özetle bu şekildeydi. Siz de bol bol pratik yaparak gitarınızı rahatlıkla akort edeceğinizi göreceksiniz.

Gitar çalmaya yeni başlıyorsanız ve gitar eğitimi hakkında bilgi almak istiyorsanız gitar eğitimi ile ilgili çok kapsamlı bir yazı hazırladık. Yazımızı okumak için; Gitar kursu İzmir

Klasik gitar ve akustik gitar arasındaki farkları merak mı ediyorunuz? İşte cevabı burada; klasik gitar mı almalıyım yoksa akustik gitar mı

Peki ya nota bilmeden gitar çalınabilir mi? Yeni başlayan herkesin en çok sorduğu soruya cevap verdik. Yazımızı okumak için; nota bilmeden gitar çalabilir miyim

Gitar satın alırken dikkat edilmesi gerekenler ile ilgili bir yazımız var, mutlaka buradan göz atın!

 

 

Size yardımcı olmak için buradayız :)