AKUSTİK GİTAR İLE KLASİK GİTAR ARASINDAKİ FARKLAR

   Gitar, kendi içinde çok farklı tarzlara ayrılabilen, birden fazla çeşidi olan bir enstrümandır. Gitar çeşitleri, akustik gitar, elektro akustik gitar, klasik gitar, elektro klasik gitar, elektro gitar, bas gitar şeklinde sınıflandırılır.

klasik gitar mı akustik gitar mı

   Elektro gitar ya da bas gitar dediğimizde görüntülerini aşağı yukarı gözümüzde canlandırabilir, sesine de aşina olduğumuzu söyleyebiliriz. Elektro gitar, oldukça mekanik bir sese sahip kendine has spesifik bir tarzı olan bir gitar türüdür ve çoğunlukla solo bir enstrüman olarak karşımıza çıkar. Bas gitar ise bir müziğin bas seslerini yani en pest partisini üstlenerek parçanın duyumunda parçanın altını doldurma görevi görür.

Elektro ve bas hakkında sahip olduğumuz bu fikirlerin aksine klasik gitar ve akustik gitar hakkında çok fazla yorum yapamıyor ya da aralarındaki farkları bilmiyoruz. Akustik gitar ve klasik gitar arasındaki fark gözle görülür derecede fazla olmadığı için bu durum bu gitarlar hakkında bilgiye sahip olmanızı engelliyor olabilir. Hatta belki ikisinin aynı şey olduğunu dahi düşünüyor olabilirsiniz.

Birbirine çok benzeyen bu iki gitar türü hakkındaki yanılgımız çok da yersiz değil. Birbirlerine ne kadar benzeseler de onları da birbirinden ayıran bazı özellikler var. İşte bu yazımızda bunlara değineceğiz.

Klasik Gitar Nedir?

klasik gitar nedir

Klasik gitar; gövde, sap ve tellerden oluşan, perdeler ve teller yardımıyla ses çıkarttığımız hepimizin çok yakından tanıdığı bir enstrümandır. Diğer tüm gitar türlerinin atası, çıkış noktası olarak niteleyebiliriz.

Görüntü itibari ile kıvrımlı ve simetrik bir gövdeye sahip, istisnai durumlar haricinde genellikle 18 perdesi olan, hoş ve yumuşak bir tınıya sahip bir gitar türüdür. Klasik gitar telleri altı tanedir. Altı telinden üstte bulunan ve kalın olan üç tanesi çelik tel, altta bulunan ve ince olan diğer üç tel ise plastiktir.

Akustik Gitar Nedir?

akustik gitar nedir

   Akustik gitarın gövde kısmı klasik gitarın simetrik yapısına zıt olarak, gitarı elimize aldığımızda üstte kalan kısmı kıvrımlı olup, altta kalan tarafı kesiktir. Bu özellik bazı klasik gitarlarda da olmasına rağmen yoğunluklu olarak akustik gitarda rastlarız.

   Akustik gitarın sap yani klavye bölgesi klasik gitara göre daha ince ve uzundur. Uzun olmasının sebebi klasik gitarda genellikle 18 perde varken akustik gitarda 20 perde bulunmasıdır. Klavyenin görüntüsü elektro gitarın klavyesine benzemekle birlikte elektrodan daha kısadır.

Akustik gitar telleri ise yine klasik gitarda olduğu gibi altı tane olmasına karşın malzemesi klasik gitara göre farklıdır. Akustik gitarda kullanılan tellerin tamamı çeliktir. Bu yüzden tınısı daha keskin ve daha yüksek seslidir. Klasik gitarda yumuşak olan tını, akustik gitarda tel malzemesinden kaynaklı olarak daha sert ve çınlayan bir hale gelir. Akustik gitar klasik gitar ses farkı da bu şekilde özetlenebilir.

Elektro Klasik Gitar ve Elektro Akustik Gitar Nedir?

   Elektro klasik gitar da elektro akustik gitar da fiziksel görünüş ve özellik olarak klasik gitar ve akustik gitardan farklı değildir. Bunları elektro yapan tek özellik üzerlerine elektronik bir aksam eklenmiş olmasıdır. Bu elektronik kısım ‘equalizer(ekolayzır)’ olarak adlandırılır. Equalizer, gitarı jak girişi yardımıyla hoparlöre, amfiye veya çok daha büyük ses sistemlerine bağlama imkanı sağlar. Ve aynı sistem sayesinde çalınan müziğin kaydını alma olanağı da sunar.

Siz de online gitar kursu isterseniz Sezen Sanat Gaziemir gitar kursları size uygun fiyatlı gitar eğitimleri sunuyor! Gitar eğitimi konusunda çok detaylı bir yazı hazırladık, yazımızı okumak için; gitar kursu İzmir

Size yardımcı olmak için buradayız :)