YAN FLÜT BÖLÜMLERİ

Yan flüt, atası ağaç üflemelilere dayanan, ilk örnekleri ağaçtan, kemiğe oyularak ya da bambu çubuklarına yapılan bir üflemeli enstrümandır.

YAN FLÜT BÖLÜMLERİ

Flüt de bir çok enstrüman gibi ilk örneklerinden başlayarak günümüze kadar çok fazla evrim geçirmiş, değişime maruz kalmış bir enstrümandır. Teknik yapısındaki eksiklikler ve hatalar tespit edildikçe düzeltilmiş ve günümüzdeki halini almıştır.

Yan Flütün Bölümleri


yan flüt bölümleri ve parçaları nelerdir

Yan flüt; ağızlık, gövde ve kuyruk olmak üzere üç bölümden oluşur.

Ağızlık, adı üstünde dudağımızı yerleştirdiğimiz ve sesin çıkmasını sağlayacak bir açı ile üflediğimiz bölümdür. Sesin oluştuğu ve büyütüldüğü parçadır. Ağızlığın yapıldığı alaşım sesin kalitesini doğrudan etkiler.

Gövde, bir parmağımız hariç parmakların tamamının yerleştirildiği, notaları belirleyen kısımdır. Deliklerin üzerinde bulunan tuşeler ve tuşelerin altında bulunan yumuşak süngersi yapıdaki güderilerin delikleri kapatması ile ses değişimleri sağlanır.

   Kuyruk, flütteki en pest  seslerin bulunduğu, sadece sağ el küçük parmağımızı bastığımız parçadır.

 

 

 


Yan Flütün Teknik Özellikleri

  • Nikel, gümüş, altın gibi metal alaşımlardan üretilir.
  • Deliklerin tuşeler yardımıyla kapatılması sonucunda nota pozisyonları oluşur.
  • Ağızlığa belli bir açı ile üflenmesi, sesin meydana gelmesini sağlar.
  • Klarnet veya obua gibi basınçlı nefesle üflenen bir enstrüman değildir, aksine havalı bir tona sahiptir ve nefesi çarptırma yöntemiyle ses elde edilir.
  • Tuşeler birbirine küçük vida ve metal çubuklar ile bağlanır, bu da bir tuşa basmamıza rağmen birden fazla tuşun kapanmasını sağlar.
  • Flütteki oktavlar arasında parmak pozisyonu değiştirilmeden nefes şiddeti ve üfleme tekniğinin değiştirilmesi yoluyla geçiş yapılabilir.
  • Flüt bakımları da flütün bu küçük parçalı ve metal yapısı göz önünde bulundurularak oldukça dikkatli bir şekilde, mümkünse iyi bilen biri tarafından yapılmalıdır.

Sitemizde yan flüt eğitimi hakkında detaylı bir yazı mevcut, yazımızı incelemek için; yan flüt kursu İzmir

 

Size yardımcı olmak için buradayız :)