ÇOCUK GELİŞİMİNDE PİYANONUN ÖNEMİ 

Piyano eğitiminin faydaları bir çok alanda sınıflandırılabilir. Birey için hem zihinsel hem fiziksel hem de sosyal anlamda gelişime neden olur. Piyanonun faydaları kişiden kişiye ya da belirli yaş düzeylerinde değişiklik gösterebileceği gibi genel anlamda aynı etkilerden söz etmek mümkündür. Bu yazımızda sizlere bu etkilerden söz edeceğiz.

Piyanoya Başlangıç Yaşı Nedir?

Piyano çalmanın yaşı herhangi bir yaş belirlenerek sınırlandırılamaz. Çocuk ya da yetişkin olmanız piyano çalmak için size bir engel oluşturmaz. İsteyen herkes istediği yaşta piyano eğitimi alabilir. Piyano öğrenmek için genç bir yaşta olmanız yalnızca bu süreçteki öğrenme hızınızı ve bilgiyi işleme hızınızı arttırır. Ama yaşınız büyük olsa dahi bu piyanı çalamayacağınız anlamına gelmez. Herkesin öğrenme hızı ve algısı bireysel ve kendine özgüdür.

çocuk gelişiminde piyanonun önemi

Peki çocuklarda piyanoya başlama yaşı nedir? Az önce söylediğimiz gibi bunu bir yaş sınırı koyarak kurallaştırmak doğru olmasa da iyi ve etkili bir eğitim için ve öğrenilen bilgilerin çocuğun müzikal algısını geliştirmesi adına en erken ve uygun yaş olarak 5-6 yaş diyebiliriz. Okul öncesi piyano eğitimi de mümkün olmasına  rağmen bu konuda çocuğun başarılı olma ihtimali her çocukta değişiklik gösterebilir.

Öncelikle bir enstrüman çalmaya başlamak için okul öncesi çocuğunun az da olsa müzikal algısının bulunması, duyduğu sesleri ve ritim kalıplarını başlangıç düzeyde algılayabiliyor olması, dinlediği müziğe eşlik edebiliyor ya da en azından tempo tutabiliyor olması ya da şarkı söyleyebiliyor olması önemlidir. Ve bu yetkinlik seviyesi her çocukta 5 yaşından önce kolaylıkla oluşmayabilir. Bunun gibi çocuğunuzun müzikal algısından emin olmadığınız durumlarda çocuğunuzu bir piyano kursuna yazdırmadan önce Orff eğitimi aldırmayı düşünebilirsiniz.

Orff eğitimi kısaca çocuğun yaşıtlarıyla aynı sınıf içerisinde müzikal oyunlar eşliğinde duygularını müzik ve hareket yoluyla dışa vurması olarak özetlenebilir. Bu yönüyle Orff için müzik ve hareket eğitimi de denebilir. Temel seviyede ritmik kalıplar ile çocuğun oyuna ve müziğe eşlik edebilmesi adına oldukça etkili bir öğretim tekniğidir. Çocuk, kendi müziğini oluşturmayı ve bunu hareket ve oyunlarla sergileyebilmeyi öğrenir. Bu anlamda çocuğun yaratıcılığını da oldukça geliştiren bir eğitimdir. Genellikle okul öncesi ve ilkokul çağındaki çocuklarla uygulanır.

Neden Piyano?

neden piyano

Erken yaşta piyano çalmak, diğer enstrümanlara kıyasla çocuğun fiziksel yapısı açısından çok daha konforlu ve kolaydır. Küçük yaşlarda henüz çocuğun  kas becerileri gelişmemişken keman, gitar ya da yan flüt gibi bir enstrümanı taşıması, aynı anda da onu çalmaya çalışması çocuk için oldukça uğraştırıcı ve verim elde edemeyeceği seviyede zor bir iştir. Bunun aksine piyano, oldukça konforlu bir pozisyon olan oturma pozisyonunda çalınan ve enstrümanı taşımayı ya da kavramayı gerektirmeyen bir çalgıdır. Aynı zamanda ses çıkarmak için keman ya da flütte olduğu gibi birçok teknik bilmek zorunda değildir, tuşlara basması sesin oluşması için yeterlidir.

Tüm bu etkenler ve piyano eğitiminin çocuklara etkisi de göz önünde bulundurulduğunda piyano, müziğe başlamak için oldukça isabetli bir enstrüman olacaktır.

 Çocuk Gelişiminde Piyano

Çocuklar için piyano eğitimi, çocuğun hem akademik hem de sosyal hayatında gelişme kaydetmesi adına benzersiz bir geliştiricidir. Ve kişisel gelişimlerindeki faydaları saymakla bitmemekle beraber şu şekilde özetlenebilir;

  • El-göz koordinasyonunu geliştirir.
  • Konsantrasyonu ve odaklanmayı artırır.
  • Okuma hızını artırır.
  • Beynin farklı bölümlerini aynı anda kullanmayı öğretir.
  • Piyanonun kanıtlanmış faydası: Sayısal zekayı geliştirir.
  • Yaratıcılığı artırır, soyutlama yeteneği geliştirir.
  • Dikkat dağınıklığını azaltır.
  • Hafızayı geliştirir.
  • Özgüveni yükseltir.

Size yardımcı olmak için buradayız :)