BATERİ NOTALARI NELERDİR?

Notalar, müziğin her alanında karşımıza çıkıyor. Keman, piyano, flüt, gitar ve hatta bateri çalmak için bile notaya ihtiyacımız var. Bateriyi nota yardımıyla çalmak fikri belki size yabancı geliyor olabilir. Hatta şu an aklınızdan “bateride nota var mı?” diye düşünüyor da olabilirsiniz. Bu çok normal bir durum. Çünkü bateride nota dizilimi de alıştığımız enstrüman notalarından biraz farklı.

Nota yazım sistemi, en basit anlatımla sesleri kodlamak şeklinde tanımlanabilir. Nasıl diğer enstrümanlar için yuvarlaklar, saplar, noktalar ve kuyruklarla sembolize edilmişse bateri için de notalar bazen buna benzer bazense bildiğimiz notalardan farklı görünen sembollerle kodlanmıştır. Peki bateri notası nedir?

bateri notaları

Bateri notaları, her bir nota bateri üzerindeki bir davulu temsil edecek şekilde sembolize edilir. Bateri davul takımı kişinin kendine özgü çeşitlendirebildiği ve ekleme çıkarma yapabildiği bir takım olduğu için bu bateri notalarının da çeşitlenmesine sebep olur. Davul takımına eklenme olanağı olan her bir davul için farklı sembol ya da nota yeri kullanılır.

Bateri Notaları Nasıl Okunur?

Davul notasının sembolleri, az önce de söylediğimiz gibi çalınması gereken davula göre değişiklik gösterir. Bu semboller yine bildiğimiz beş çizgili dizek üzerine yazılır. Bateri nota yerleri dizekteki çizgiler üzerinde farklı yerlere yazılabilir.

Bateri nota değerleri ise ritmik yapı ve süreleri olarak bildiğimiz nota değerlerinden farksızdır. Nota zamanları yine birlik ( dört vuruş), ikilik (iki vuruş), dörtlük (bir vuruş) ve sekizlik (yarım vuruş) şeklinde isimlendirilir.

   Bateri notalarının en fazla kullanılanlarının dizek üzerindeki görüntülerini aşağıda bulabilirsiniz.


bateri notaları nelerdir


Bateri Metodu

Bateri metodu, bateri üzerindeki teknikleri öğrenebileceğiniz ve uygulama konusunda size çeşitli egzersizlerle yardımcı olabilecek bir kitaptır. Herhangi bir bateri metodu edinerek siz de bateri öğrenmeye başlayabilirsiniz. Fakat metod üzerindeki çalışmaları uygulayabilmeniz için nota bilgisine sahip olmanız şarttır. Bu sebeple öncelikle bir profesyonelden yardım almayı da tercih edebilirsiniz.

Eğer bu konuda profesyonel destek almak istiyorsanız Sezen Sanat İzmir Gaziemir Bateri Kursu uygun fiyatlar ve her yaşa uygun eğitim seçenekleri ile sizi bekliyor. Ayrıca bateri eğitimi hakkında çok kapsamlı bir yazı hazırladık. Yazımıza ulaşmak için; bateri kursu İzmir

Size yardımcı olmak için buradayız :)