NOTA BİLMEDEN GİTAR ÇALINIR MI?

Gitar, pek çok parçanın vazgeçilmez bir parçası. Şarkıların altında her zaman duymaya alışık olduğumuz bir ses. Belki de hepimiz hayatımızın bir döneminde bir enstrüman çalmaya heves edip aklımızdan gitarı geçirdik. Peki gitar nasıl çalınırGitar çalmak için nota öğrenmek zorunda mıyız? Nota öğrenmeden gitar çalmak mümkün mü? Bu yazımızda bu sorulara cevap vermeye çalışacağız.

nota bilmeden gitar çalınır mı

Öncelikle gitar çalmanın birden fazla yolu var. Gitarın birden fazla türü olduğu gibi her bir türün de birden fazla çalınma tekniği, yöntemi ve nota yazımı var. Biz bu yöntemlerin neler olduğunu, kullanım amaç ve alanlarını anlatalım, bu yöntemlerden en az birini uygulamak için nota bilgisine ihtiyacınız olup olmadığına siz karar verin.

Nota Yazımı

   Gitarda nota sistemi, aslında diğer enstrümanlarda kullanılan, bildiğimiz dizek üzerinde yazılan nota sisteminden çok da farklı değildir. Bu yöntemle gitar çalmak için dizek, ölçü, nota isimleri, notanın dizekteki yerleri, ritim kalıpları gibi belli düzey bir teori bilgisine sahip olmanız gerekir. Bu, dizekte gördüğünüz notayı doğrudan enstrümanın perdesinde bulup ses çıkarmanızı sağlar. Diğer bazı enstrümanlardan tek farkı; gitar çok sesli bir enstrüman olduğu için aynı anda birden fazla nota çalabilmenize olanak sağlar.

Peki kimler bu sistemi kullanır? Daha çok gitarda klasik batı müziği icra etmek isteyenlerin bu sistemi kullanmasına rağmen isteyen herkes dizek üzerinde nota okuyarak gitar çalabilir. Bu, çalmak istediğiniz parçanın veya müzik türünün ne gerektirdiği ile ilgilidir.

Akor Sistemi

Öncelikle akor nedir bunu açıklayalım. Akorlar müzikteki yirmi dört tane tonun üç ana sesinden oluşmuş yapılardır. Yani tek bir akor çalmak için üç tane sesin perdesine aynı anda basmanızı gerektirir. Örneğin re minör akorunu çalmak için önce re minör akorunun üç ana sesinin re-fa-la olduğunu bilmeniz gerekir. Ve akoru basmak istediğinizde perdede olan elinizle üç sese de aynı anda basmanız gerekir.

Bu sistemde notaların dizek üzerindeki yerlerini öğrenmeniz gerekmese de her bir akorun üç ana sesini ve bunların gitarın perdesindeki yerlerini bilmeniz zorunludur. Yani neticede yine belli bir seviyede nota bilgisine ihtiyacınız var.

Bu sistemin daha çok pop, rock gibi alternatif türdeki şarkılarda kullanılması yaygındır.

Tab Sistemi

tab sistemi ile gitar çalmak

   Tab ile gitar öğrenmek, bu üç sistem arasında belki de anlaşılması en kolay sistemdir. Bunun sebebi de kağıt üzerinde okuyacağınız yazının gitar tellerinin ufak bir simülasyonu olmasıdır. Simülasyon derken neyden söz ettiğimizi kısaca açıklayalım.

Gitarın altı tane teli vardır. Bu tellerin isimleri aşağıdan yukarı doğru mi-la-re-sol-si-mi şeklinde sıralanır. Tab sisteminde ise kağıdın üzerinde altı tane gitar teli çizilir. Bunlar aşağıdan başlayarak 1. tel, 2. tel, 3. tel, 4. tel, 5. tel ve 6. tel olarak isimlendirilir. Ve her bir telin üzerinde bulunan perdelere de sırayla 1. perde, 2. perde, 3. perde gibi isimlendirmeler yapılır. Kağıtta, çalmanız gereken telin üzerine çalmanız gereken perdenin numarası yazılarak gitarda parmağınızı nereye koymanız gerektiğini tespit etmeniz sağlanır.

   Tab ile gitar çalmak, bu yönüyle nota ismi bilmeden parça çalmanıza olanak sağlar. Buna rağmen ritim bilgisine sahip olmanız gereklidir.  Ancak unutulmamalıdır ki bütün parçaları tab sistemiyle çalmanız mümkün olmayabilir. Ya da bir veya birkaç enstrümanla beraber çalmak istediğinizde tab sistemi sizi yolda bırakabilir. Bu tarz durumlarda akor bilgisi devreye girer.

Sonuç olarak, hangi sistemi kullanmak isterseniz isteyin belli bir düzey teori bilgisine ihtiyacınız olduğu ve tüm bu sistemlerin bazı noktalarda birbirleriyle bağlantılı olduğu unutulmamalıdır. Kulaktan gitar çalmak için de bu yöntemlerden en az biri üzerinde belli bir seviyede olmanız gereklidir.  Daha iyi gitar çalmak için iyi bir nota ve teori bilgisi şarttır. Aksi takdirde gitar eğitiminde belli bir seviyeye kadar gelip tıkanmanız kaçınılmazdır.

Siz de kısa sürede gitar çalmak istiyorsanız en doğru adres Sezen Sanat İzmir Gaziemir gitar kursları! Eğitimlerimiz ve gitar kursu içerikleri hakkında bilgi almak için yazımızı okuyabilirsiniz ; gitar kursu İzmir

Size yardımcı olmak için buradayız :)