YAN FLÜT ÇALMAK ZOR MU?

Bir enstrüman çalmak isteyip başlamaya karar veremememizin en büyük sebebi kendi kendimize yarattığımız problemler değil midir? Bu her enstrümanda olabileceği gibi yan flütte de oldukça sık karşılaşılan bir durum. Aklımızda bizi yan flüt eğitimine başlamaktan alıkoyan sorular…

kısa sürede yan flüt çalmak

 • Yan flüt çalmak zor mu?
 • Yan flüt çalmak kolay mı?
 • Yan flüt ne kadar zamanda öğrenilir?
 • Yan flüt çalmak için gerekli özellikler nelerdir?
 • Yan flüt çalmak için yetenek gerekli midir?

Bu yazımızda yan flüt öğrenmekle alakalı  aklınızdaki soruları yanıtlamak, endişelerinizi gidermek istiyoruz.

Yan Flüt Çalmanın Yaşı Var Mıdır?

   Hayır, yan flüt çalmaya başlamak için belli bir yaşta olmanız gerekmez. Çocuk yaşlarda başlanabileceği gibi yetişkin olup ileriki yaşlarda da bir enstrüman çalmaya başlayabilirsiniz. Bu sadece sizin bunu ne kadar istediğinizle ilgilidir ve yaşınız enstrümanı öğrenme kapasitenizde bir engel oluşturmaz. Kurumumuz profesyonel öğretmen kadrosu ve her yaşa uygun ders programları ile size en uygun eğitimi sunar.

Yan Flüt Çalmak Ne Kadar Zamanda Öğrenilir?

   Yan flüt çalabilmek için gerekli zaman kişiden kişiye oldukça değişiklik gösteren bir kavramdır. Hem de enstrümandan beklentinizin ne düzeyde olduğuyla da ilgilidir. Yan flüt alanında çok ileri bir seviyeye gelmek isterseniz bu süreç ömür boyu sürebileceği gibi, hobi amaçlı çalıp az bir repertuarla yetinmek istiyorsanız bu süre bir yıldan kısa bir zamana kadar düşer. Yine de ilk parçanızı çalmaya başlamanız sizin hazır bulunuşluğunuza ve öğrenme hızınıza göre değişiklik gösterir.

Yan Flüt Çalmak İçin Gerekli Özellikler Nelerdir?

   Yan flüt çalmak için öğrencide herhangi bir özellik aranmaz. Okuma yazma dahi bilmeyen çocuklara da öğretilebildiği gibi iş hayatında çalışan bir yetişkin de olsanız yan flüt çalabilirsiniz. Flüt öğrenmek için gerekli olan tek şey düzenli çalışmaktır. Her hafta derste öğrendiklerinizin üzerinden geçip enstrümandan uzaklaşmamanız gerekir.

Yan Flüt Çalmak İçin Dudak Yapısı Nasıl Olmalıdır?

   Yan flüt çalmak için ideal bir dudak yapısı yoktur. Sanılanın aksine ince dudaklı insanlar da flüt çalabilir. Dudağınızın kalın veya  ince olması flüt çalmanız için bir kolaylık sağlamadığı gibi, bir engel de değildir.

 

Yan Flüt Üflemek Zor Mudur?

yan flüt çalmak zor mu

Flüt tekniğinin %80’ini üfleme tekniği oluşturur. Geriye kalan %20 ise duruş, tutuş ve parmak pozisyonlarıdır. Flütte üfleme tekniğinizin doğru oturması kritik düzeyde önemlidir. Yan flüt üflemenin zor olduğunu düşündüren şey flüt çalmanın doğru üflemekle ilgili olmasından kaynaklanır. Yanlış bir üfleme tekniği öğrenmiş ve oturtmuşsanız muhtemelen flüt çalmakta da zorlanırsınız. Bu sebeple flüt öğrenmeye başlarken bir profesyonel ile çalışmanız önemlidir.

Yan Flüt Çalmaya Yeni Başlayanlar İçin Tavsiyeler

 • Her hafta düzenli olarak çalışın.
 • Derslere devam, seviyenizi kısa sürede ileri taşımanızı sağlar.
 • Süreklilik esastır.
 • Mutlaka bir profesyonel ile çalışın.
 • İnternette duyduğunuz her bilgiye inanmayın.
 • Umutsuzluğa kapılmayın, enstrüman eğitimi kapsamlı bir süreçtir.
 • Acele etmeyin, bir enstrümanı doğru bir şekilde öğrenmek zaman alır.
 • Sabırlı ve ısrarcı olun, bol tekrar etmek bilgilerinizi kalıcı hale getirir.
 • Ve son olarak; aklınızdaki endişelerin hayallerinizi ötelemesine izin vermeyin!

İzmir yan flüt kursları arasında Sezen Sanat Müzik Kursu, uzman ve güler yüzlü eğitmen kadrosu, esnek ders gün ve saatleri, uygun fiyatları, sosyal etkinlikleri ve daha bir çok avantajı ile sanat ile eğlenceyi birleştiriyor! Kısa sürede yan flüt çalmak isteyen herkesin tercihi Sezen Sanat İzmir Gaziemir yan flüt kursu sizleri bekliyor!

Sezen Sanat yan flüt kursu İzmir’de ister online ister birebir eğitim alma imkanı! Eğitimlerimiz ve yan flüt kursu ile ilgili çok detaylı bir yazı hazırladık, yazımıza buradan ulaşabilirsiniz ; yan flüt kursu İzmir Gaziemir

 

 

 

 

Size yardımcı olmak için buradayız :)