KEMAN ÇEŞİTLERİ VE KEMAN BOYUTLARI

Keman, yaylı çalgılar ailesine ait, dört teli olan ve bir yay (arşe) yardımıyla çalınan bir enstrümandır. Aslen klasik batı müziği enstrümanı olsa da pek çok kültürde pek çok müziğe uyarlanmış halini görebiliriz.

Keman öğrenmek isteyen herkesin ilk yaptığı şey bir keman satın almak oluyor. Ama acaba doğru kemanı satın alıyor muyuz? Doğru keman, boyut ve materyal olarak size en uygun kemandır. Peki keman hangi materyallerden oluşabilir, kemanın boyutları nelerdir ve kendimize uygun boyutu nasıl bilebiliriz? Yazımızın devamında keman çeşitleri, keman özellikleri ve keman öğrenmek için doğru keman seçimi ile ilgili tüm bu soruların yanıtlarını bulabilirsiniz.

KULLANIM AMACINA GÖRE KEMAN TÜRLERİ

keman türleri ve çeşitleri

  • Akustik Keman

   Akustik keman, en yaygın kullanım alanına sahip olan, sesini doğal yollarla dinleyiciye ileten keman türüdür. Sesini artırmak için kendi üzerine sabitlenen ekstradan manyetik bir cihaza ihtiyaç duymaz. Sesini, ortamın akustiğine ve kendi rezonansına bağlı olarak doğal yollardan dinleyiciye iletir. Klasik müzik orkestralarında veya oda müziğinde kullanılan keman türüdür. Akustik keman yapımında akçaağaç, ladin, gül ağacı gibi malzemeler kullanılabilir.

  • Elektro Keman

   Elektro kemanın akustik kemandan farkı ses yüksekliğinin ses sistemine bağlanarak ayarlanabiliyor olmasıdır. Elektro keman, akustik kemana göre maliyet olarak daha yüksektir. Bunun sebebi ise yapıldığı malzeme ve üzerinde barındırdığı elektronik sistemdir. Elektro keman daha çok ladin ve meşe ağacından yapılır. Kablo yardımıyla amfiye veya çok daha büyük ses sistemlerine bağlanarak çalınabilme imkanı sağlar. Bu özelliği sebebiyle pop, rock konserlerinde ve büyük sahne şovlarında kullanılmaya uygundur.

BOYUTLARINA GÖRE KEMAN TÜRLERİ

boyutlarına göre keman türleri

Keman satın almaya karar verdiğinizde kullanım kolaylığı ve konforunuz açısından ilk dikkat etmeniz gereken size uygun keman boyutunu bulmak olmalıdır. Doğru keman boyutuyla çalışmak, tekniğinizin de doğru oturmasını sağlayacaktır. Keman boyutları, yaş grubu ve kol uzunluğu gibi etkenlere bağlı olarak farklılık gösterir. Peki bu boyutlar nelerdir ve nasıl seçilir? Aşağıdaki keman ölçüleri ile siz de çok kısa sürede size uygun kemanı bulabilirsiniz!

ADI YAŞ ARALIĞI BOYU
1/8 Keman (Çeyreğin Çeyreği keman) 4-6 42 cm
1/4 Keman (Çeyrek keman) 6-8 47 cm
2/4 Keman (Yarım keman) 8-10 51 cm
3/4 Keman (Üç Çeyrek keman) 10-13 56 cm
4/4 Keman (Tam keman) 13+ 58.5 cm

Yukarıdaki tabloda gördüğümüz yaş aralığı ve keman boyları ortalama değerler olup değişiklik gösterebilseler de genel olarak doğrudur. Peki uygun kemanı nasıl tespit ederiz?

keman çeşitleri, keman boyutları, keman türleri

 


Yukarıdaki görseldeki gibi dirseğinizi kırmadan kolunuzu gövdenize dik bir şekilde açtığınızda boynunuzdan avucunuza kadar olan uzaklığa “kol boyu” denir. Kol boyunuzun uzunluğu yukarıdaki tabloda hangi aralığa denk geliyorsa sizin için uygun keman odur. Ama yine de kendinize veya çocuğunuza en uygun kemanı bulmak için bir müzik markete gidip canlı olarak denemek en doğru yöntem olacaktır.

Yukarıda belirtilen keman ölçüleri ile kendinize en uygun kemanı belirlediniz. Sıra geldi keman kursu almaya. Size en uygun fiyatlı keman kursunu sunuyoruz! Alanında uzman eğitmen kadrosu ile Sezen Sanat İzmir Gaziemir keman kursları ile siz de kısa sürede keman öğrenmek ister misiniz? Eğer istiyorsanız hemen 0507 920 74 57 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz!

Ayrıca keman eğitimi, keman kursu hakkında detaylı yazımıza da buradan ulaşabilirsiniz ; keman kursu İzmir

Size yardımcı olmak için buradayız :)