PİYANO PEDALLARININ İŞLEVLERİ

Müziğin temeli olarak varsayabileceğimiz piyano, tuşlu bir enstrümandır. 52 beyaz, 36 siyah olmak üzere toplam 88 tuş ve üç tane pedaldan oluşur. Piyanoda, tuşlara basıldığında içerisindeki tellere bir çekiç ile vurulması yoluyla ses elde edilir. Her bir nota için üç tane tele vurularak ses oluşur.

Parmağımızı tuştan kaldırdığımızda da ses sona erer. Ancak pedal yardımıyla, parmağımızı tuştan çeksek dahi sesi sürdürmek mümkündür.

piyano pedalları işlevleri

Peki piyanoda pedallar ne işe yarar ve kaça ayrılır? Piyanoda pedal türleri; sağ pedal (sustain), orta pedal (sustenuto), sol pedal (una corda) olarak üç tanedir. Piyano pedallarının işlevleri pedal türüne göre farklılık gösterir. Piyano pedalları sesi uzatmak, sesi kısmak veya yumuşatmak gibi birden fazla işe yarar.

Piyanoda İşlevsel Kaç Pedal Vardır? – Piyano Pedallarının Görevleri

piyano pedalları ne işe yarar

Piyanoda Sağ Pedalın Görevi (Sustain Pedalı) : Sustain pedalı ne işe yarar? Sağ pedal (sustain pedalı), seslerin tuşa basıldığından daha uzun süre boyunca sürmesini sağlar. Sağ pedalı kullanarak bir tuşa basıldığında parmağınızı tuştan çekseniz dahi ses uzamaya devam eder. Bu bazı durumlarda bütünlüğü bozmamak için kullanılır. Eserlerin bazı bölümlerinde Ped* veya P* işaretini gördüğümüzde sağ pedala basmamız gerektiğini biliriz.

Piyanoda Orta Pedalın Görevi (Sostenuto) :  Orta pedalın bir diğer yaygın bilinen adı da gece pedalıdır. Sesin yüksekliğini azaltarak daha kısık seviyede çalınmasına yardımcı olur. Basılı tutularak çalınabildiği gibi, basılı pozisyonda sabitleyerek ayağımızı pedaldan çekerek de kullanma imkanı sunar.

Piyanoda Sol Pedalın Görevi (Una Corda) : Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi piyanoda her bir sesin oluşması için bir tuşun çekici üç tane tele vurur. Bu pedalı kullanırken ise çekiç, iki ya da bazı piyanolarda bir tele vurarak çıkan sesin daha yumuşak olmasını sağlar. Bu pedal, adını İtalyancada tek tel anlamına gelen “Una Corda” söz kalıbından alır. Sol pedala basmamız gerektiğini U.C. (Una Corda’nın kısaltması)  yazısını gördüğümüzde, pedaldan ayağımızı kaldırmamız gerektiğini de T.C. (üç tel anlamına gelen Tre Corda’nın kısaltması) yazısını gördüğümüzde anlarız. Bu pedal, parçanın nüans olarak hafif çalınması gereken kısımlarında sesi yumuşatmaya yarar.

Piyano pedal işaretleri

Sağ Pedal (Sustain) :

piyanoda sağ pedal

Orta Pedal (Sostenuto) :

piyanoda orta pedal

Sol Pedal (Una Corda) :

piyanoda sol pedal

Başlangıç seviyesinde pedallara çok fazla ihtiyaç duyulmasa da belli bir bilgi birikiminden sonra piyano eğitiminde pedal kullanımı, piyano çalışınızı başka bir boyuta taşımakla kalmayıp bu konudaki seviyenizi de gözler önüne serecek, profesyonel bir bakış açısı oluşturacaktır.

Piyano pedalı kullanmak için öncelikle piyano üzerindeki hakimiyetinizi geliştirmeniz gerekmektedir. Siz de kısa sürede piyano çalmak istiyorsanız sizin için en doğru adres İzmir Gaziemir piyano kursları olacaktır! %100 Öğrenme garantisi sunan Sezen Sanat Müzik Kursu’nda piyano çalmak ayrıcalık! Siz de piyano kursları hakkında bilgi almak için hemen piyano eğitimi yazımızı inceleyin! Yazımızı incelemek için : piyano kursu İzmir

Size yardımcı olmak için buradayız :)