AKUSTİK BATERİ Mİ DİJİTAL BATERİ Mİ TERCİH ETMELİYİM?

Bateri, sahnelerin vazgeçilmez enstrümanı… Bateri olmadan bir sahne performansı düşünmek zordur. El ayak koordinasyonu becerisi gerektiren teknikleriyle dinleyenleri hayrete düşürür. Bateri çalmak, zor göründüğü kadar da eğlencelidir.

dijital davul mu akustik davul mu

  Bateri öğrenmek istiyorsunuz ama kafanızda sorular mı var? Kendi baterimi edinmeli miyim? Eve bateri satın alabilir miyim? Komşularım rahatsız olur mu? Bir bateri satın almazsam nasıl pratik yapabilirim? Satın alırken nelere dikkat etmeliyim? Gibi bateri eğitiminizi öteleyen sorular kafanızı kurcalıyor olabilir. Bu yazımızda akustik bateri ve dijital bateri arasındaki farklardan bahsedecek ve bu sorularınıza yanıt vereceğiz.

Bateri, şarkıların temelinde tempoyu belirleme ve çeşitli ritim kalıplarıyla parçanın duyumunu zenginleştirme adına kullanılan bir perküsyon çalgısıdır. Genellikle; bir trampet, bir kick ve üç tane tom davulunun bulunduğu bir davul seti; ve hihat, crash ve ride ismindeki üç adet zilden oluşur. Davul ve zillere baget yardımıyla vurulmasıyla ses elde edilir. Akustik davul ve dijital davul olmak üzere iki çeşidi bulunur.

Akustik Bateri Nedir?


akustik bateri

 

 

Akustik bateri, yukarıda belirttiğimiz davul setinin ahşap ve deri malzemelerden, zillerin ise metal malzemelerden yapılmış halidir. Akustik bateri sesini doğal yollar ile ortamın akustiğine bağlı olarak yayar. Davula veya zile baget ile vurduğumuzda herhangi bir elektronik tertibata ihtiyaç duymadan sesini dinleyiciye iletir. Ve oldukça yüksek bir ses çıkarır. Bu açıdan akustik davul çalmak oldukça tatmin edicidir. Çoğunlukla sahne performanslarında, stüdyolarda ve konser provalarında kullanımına rastlarız.

 

 

 


Elektronik Bateri Nedir?


 

  dijital bateri

Elektronik bateri ya da dijital bateri olarak da adlandırabileceğimiz bu bateri türü içerisinde elektronik bir aksam bulunduran ve sistemine bağlanan bir hoparlör ya da amfi yardımıyla sesini dışarı ileten bir enstrümandır. Ya da kulaklık bağlayıp sessiz bir şekilde çalmak da mümkündür.

Bu baterinin yapımında daha çok plastik ve metal malzemelerden faydalanılır. Gövdesi metalden, baget ile vurulması gereken kısımları (davul ve ziller) plastik pedlerden oluşur. Evde pratik yapmaya veya kayıt alırken farklı efektlerinden faydalanmak açısından avantajlıdır.

 

 

 


Akustik Bateri Avantajları ve Dezavantajları

Avantajları:

 • Vuruş hassasiyeti yüksektir. Çok hafif darbelerden bile ses elde edilebilir. (Tuşe)
 • Şarkılarda dinlediğimiz davulun orijinal ve doğal sesini elde ederiz.
 • Özelleştirilebilir davul düzeni imkanı sunar. Ekstra zil ve davul setleri ile kendinize özel bir bateri takımı kurabilirsiniz.
 • Baget çeşitliliğinizi artırarak farklı sesler elde edebilirsiniz. (Fırça baget vb.)
 • Davulunuzun tonunu istediğiniz gibi akort ederek ayarlayabilirsiniz.
 • Farklı pedal türlerini kullanarak ses çeşitliliğini artırabilirsiniz.

Dezavantajları:

 • En büyük dezavantajı, çok yüksek sesli bir enstrüman olmasına karşın ses yüksekliğinin kontrol edilebilir olmamasıdır. Buna rağmen bazı aksesuarlar ile davulun sesini belli bir miktar kısmak mümkündür.
 • Büyük ve yer kaplayan bir enstrümandır.
 • Belirli periyotlarda bakımlarını yapmak gerekir. Bu da ekstra maliyet anlamına gelecektir.
 • Kolay taşınabilir değildir ve kurulumu uzun sürer.
 • Dijital bateriye göre daha büyük bir setupa sahip olduğu için üzerinde hakimiyet kurmak daha zordur.
 • Aşırı bir darbede davul derilerinin yırtılma riski vardır.

 

Elektronik Baterinin Avantajları Dezavantajları

Avantajları:

 • Kolay taşınabilir ve kurulumu çabuktur.
 • Kulaklıkla çalınabilme imkanı sunar bu da komşuları rahatsız etmeden evde bateri çalmak için idealdir.
 • Çeşitli ses efektleri ile farklı tarzlarda müzik yapma olanağı sunar.
 • Ses yüksekliği doğrudan baterinin üzerinde bulunan kontrol tuşları ile ayarlanabilir.
 • Elektronik bir arıza haricinde bakım gerektirmez.

Dezavantajları:

 • Elektronik aksamlarında arıza oluşma ihtimali her zaman göz önünde bulundurulmalıdır.
 • Akustik davuldaki volümü ve doğal sesi elde etmek mümkün değildir.
 • Akustik davul çalmanın verdiği keyfi vermeyebilir.

Dijital bateri fiyatları başlangıçta her zaman akustik bateri fiyatlarına göre biraz daha yüksektir. (Tabi burada önemli olan sizin bütçenizdir.)

Bateri kursu almadan önce en çok araştırılan ve merak edilen konuların başında dijital bateri ve akustik bateri arasındaki farklar gelmektedir. Bateri eğitiminize başlamadan enstrüman almak yerine, kursa başladıktan sonra eğitmeniniz gözetiminde bir bateri almak sizin için en doğrusu olacaktır ancak şu an aktif çalıyorsanız bu yazımızdan sonra kararınızı çok rahat bir şekilde verebilirsiniz!

İzmir bateri kursları arasında uzman ve güler yüzlü eğitmen kadrosu ile Sezen Sanat Gaziemir bateri kursları ister yüz yüze ister online bateri dersleri seçenekleri ile birlikte sizleri bekliyor! Bateri eğitimi hakkında hazırladığımız yazımızı okumanızda fayda var, yazımızı okumak için ; Bateri kursu İzmir 

Size yardımcı olmak için buradayız :)