ÇELLO SATIN ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİM

   Çello öğrenmek istiyorsunuz, araştırdınız, bilgi edindiniz, bir kursa başladınız ama çellonuz yok mu? Evde pratik yapmak her enstrüman için ilerleme yolunda en önemli etkendir. Kendi enstrümanınızla çalışmak, öğrendiklerinizi tekrar etmek, enstrüman seviyenizi her zaman bir adım ileriye taşır. Bu anlamda çello satın almak da en az çello çalmaya başlamak kadar kritik bir karardır.

çello satın almak

Peki bir çello satın almaya karar verdiniz ama hangi yolları izlemeniz gerekiyor? Çello satın alırken nelere dikkat etmeli? Çello fiyatları nelerdir? En iyi çello markaları nelerdir? Hangi çello markaları bana uygundur? Uygun fiyatlı çellolar var mıdır? Gibi soruların cevaplarını bu yazımızda bulacaksınız. O zaman anlatmaya başlayalım.

   Çello mu viyolonsel mi?

Öncelikle bu konuya açıklık getirmek istedik. Çello hakkında hiçbir şey bilmiyor ve internette araştırma yapıyorsanız fark etmişsinizdir ki ‘viyolonsel‘ sözcüğü ile karşılaşıyorsunuzdur. Bu da aklınıza “Çello ve viyolonsel aynı mı?” sorusunu getirmiş olabilir. Evet, çello ve viyolonsel aynı şeydir. Viyolonsel kelimesi, çellonun İngilizce adı olan ‘violoncello‘ sözcüğünden dilimize geçmiştir. Kısaca söylenişi olan ‘çello‘ adıyla aklımızda kalır.

Çello Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

1)Boyut:

   Çello seçerken belki de ilk dikkat etmeniz gereken en önemli etken çello boyutudur. Yaş, boy ve vücut yapısına göre farklılık gösteren çello boyutları vardır. Ve bir müzik markette size en uygun çelloyu deneyerek seçim yapmak en doğru karar olacaktır. Çünkü vücudunuza uygun boyutta bir çello ile eğitim almaya başlamak, tekniğinizin doğru oturması adına oldukça önemlidir.

2)Malzeme:

Çellonun yapıldığı malzeme, sesin kalitesini de dolaylı yoldan fiyatını da etkiler. İyi bir çelloda, gövdenin ön yüzü için ladin, boyun, yanlar ve arka yüzü için akçaağaç, kulaklar ve tuşe için abanoz ağacı gibi çeşitli ağaçlar kullanılır. İşçilik ve kullanılan ağacın kalitesi çellonun fiyatını artırabilir. Piyasada bu ağaçlardan yapılmayan daha uygun fiyatlı çellolar da bulmak mümkündür.

3)Sap:

Çello sapının kesinlikle eğri olmaması gereklidir. Tamamen düz bir yapıya sahip olmalıdır.

4)Eşik:

Çellonun eşiği, sapı tam olarak ortalamalıdır. Çellonun sap-eşik ayarı hassas bir şekilde yapılmış olmalıdır. Ayrıca eşiğin üzerinde tellerin yerleşmesi gereken oyuklar simetrik bir şekilde konumlandırılmış olmalı, bu sayede sapa giden teller düzenli bir şekilde dağılmalı. Son olarak eşik yüksekliği çok yüksek olmamalı. Bu durum, tellerin havada kalması ve tellere basarken parmakların yorulmasına ve can acıtmasına sebebiyet verebilir.

 

5)Burgu:

Çello denerken burgularının rahat akort edilebilir olmasına özen gösterilmeli ne çok sert ne de çok yumuşak olmalıdır. Burguların sert olması akort esnasında çevirme zorluğuna sebep olurken yumuşak olması da akordun kolaylıkla ve sık sık kaçmasına sebep olur.

6)Fiyat:

Son olarak fiyat faktörüne gelecek olursak her enstrümanda olduğu gibi çelloda da fiyat skalası oldukça geniştir. Kalite faktörüne göre fiyat oldukça değişiklik gösterir. Başlangıçta çok iyi bir marka veya çok yüksek fiyatlı bir çello satın almanız gerekmez.

çello fiyatları

Hobi olarak yapacağınız bir etkinlik için vazgeçme ihtimalinizi göz önünde bulundurarak bir seçim yapmanız sizin yararınıza olacaktır. Zaten çok kaliteli bir çellonun ne kadar iyi olduğunu başlangıçta anlamanız kolay olmayacaktır. Orta halli bir çello satın almanız yeterli olacaktır. Bu aşamada ikinci el çello fiyatlarına da göz atabilirsiniz. Bu sayede kaliteli bir çelloya daha uygun fiyatla sahip olmanız mümkündür.

Ancak yine de çello satın almak için bir bilene danışmanız sizin için en sağlıklı olanıdır. Hem uygun fiyatlı hem de kaliteli çello tercihi yapmanıza yardımcı olacaktır.

Sezen Sanat olarak bizler çello fiyatları ve kaliteli çellolar hakkında sizlere rehber olabilir, çello alımınız konusunda yol gösterebiliriz! Ayrıca online çello dersi veya yüz yüze çello dersi almak isterseniz de her zaman bize ulaşabilirsiniz! Eğitimler hakkında bilgi almak ve çello satın almak için ; Sezen Sanat İletişim

Çello eğitimi hakkında çok detaylı bir yazı hazırladık, yazımıza ulaşmak ve bilgi almak için; çello kursu İzmir

Size yardımcı olmak için buradayız :)