ŞAN EĞİTİMİNDE DİYAFRAMIN ÖNEMİ

Şan, yani şarkı söyleme tekniği çok büyük oranda nefes tekniği üzerine kuruludur. Doğru nefes almak şarkı söylerken hem rahat etmemizi hem de tekniklerimizi konforlu bir şekilde uygulamamızı sağlar.

şan eğitiminde diyaframın önemi

Peki günlük hayatta nasıl nefes aldığımızı, nefes alırken vücudumuzun verdiği tepkileri hiç incelediniz m? İki adet nefes türü vardır. Bunlardan ilki hepimizin derin nefes almak denince yaptığı ilk şey olan akciğerleri sonuna kadar şişirdiğimiz göğüs nefesi. İkincisi ise diyafram kasımızın yardımı ile aldığımız diyafram nefesi.

Diyafram Nedir?

diyafram nedir

Diyafram, vücudumuzda karın ve göğüs boşluğunu birbirinden ayıran çizgili kas yapısına sahip bir organdır. Kasılıp gevşemeleri ile solunuma destek olur, akciğer kapasitesini artırır, daha büyük ve kuvvetli nefes almamıza yarar.

Bu şekilde bilinçli bir şekilde diyaframımızı kullanarak aldığımız nefes daha sağlıklı bir nefestir. Diyafram kasını etkili ve aktif kullanmanın ve diyafram nefesi almanın  vücuda saymakla bitmeyen faydaları vardır.

Günlük hayatımızı sağlıklı bir şekilde sürdürmemizi sağlayan vücudumuzun yakıtı olan oksijenden daha çok faydalanmamızı sağlar. Nefes kontrolünde üstlendiği büyük görev sayesinde fazla yorulmadan soluğunuz tükenmeden şarkı söylemenizi, konuşmanızı ya da nefesli bir enstrüman çalabilmenizi sağlar.

Peki diyafram nefesini nasıl tecrübe edebilirsiniz? Öncelikle iki elinizi belinizi sıkıca kavrayacak şekilde göğüs kafesinizin alt kısmına yerleştirin. Ağzınızdan hızlı ve vakumlu bir nefes alın. Bunu yaptığınızda karnınızın, bel kenarlarınızın ve hatta sırtınızın şiştiğini hissediyorsanız diyafram nefesi alabildiniz demektir.

Bir diğer yöntem ise köpek nefesi. Ağzınız açık bir şekilde hızlı ve sık  (tıpkı bir köpeği taklit edercesine) büyük nefesler alıp verdiğinizde de aldığınız nefes diyafram nefesi olacaktır.

Öte yandan tüm bunlarla uğraşmadan sırt üstü yatarken ya da uyurken bilinçsiz bir şekilde aldığımız nefes türü de diyafram nefesidir. Bu pozisyonda nefes alıp verirken karnınızın şişip indiğini hissedersiniz.

Aynı şekilde koklamak da bir diğer doğal yollarla ve bilinçsiz bir şekilde diyafram nefesi alma taktiğidir. Herhangi bir şeyi koklarken mutlaka diyafram nefesi alırız.

Şan Eğitiminde Diyafram

şan eğitiminde diyafram kullanımı

     Şan dersi neden alınır? Şan eğitimi, doğru şarkı söyleme tekniğinin öğretildiği eğitimdir. Yani şan dersi, yalnızca eğlenmek için şarkı söylemek amaçlı olmayıp, nefesi doğru kullanmak, doğru ağız ve dudak pozisyonları, rezonans, diyafram gibi kavramlar hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlar.

   Şan derslerinde diyafram kullanımı, profesyonel şan eğitiminin vazgeçilmez bir elementidir. Diyafram egzersizleri ile desteklenmiş şan dersi sizi müzik eğitiminizde ve şarkı söyleme tekniğinizde her zaman bir adım öne taşır. Çünkü, doğru şarkı söylemeyi öğrenebilmek için öncelikle doğru nefes almayı ve nefesi doğru kullanmayı öğrenmek gerekir. Bunun da yolu diyafram nefesini öğrenmekten geçer.

Şan egzersizlerinin temeli diyafram desteğine dayanır. Diyafram desteği, özellikle tiz seslerde zorlanmamanızı, boğazınızın acımamasını sağlar. Diyaframdan destek almadan çıkarmaya çalıştığınız çok tiz sesler için uzun süre yanlış teknik kullanımının sonucunda boğazınız ve ses yollarınızla ilgili sağlık problemleri yaşamanız olasıdır. Diyafram ise, sizi fazla yormadan ses volümünü artırabilmenize olanak sağlar.

Öte yandan sağlıklı bir diyafram nefesi, şan eğitiminizin başlarında baş dönmesi ya da aşırı yorgunluk gibi sorunları yaşama ihtimalinizi en aza indirir.

Şan Dersi Sesi Güzelleştirir Mi?

Bu konuyla ilgili çok daha ayrıntılı yazımıza ulaşmak için; şan dersi sesi güzelleştirir mi

Ayrıca ister online ister yüzyüze şan dersi almak istiyorsanız Sezen Sanat İzmir şan kursları birebir ders ve uygun fiyat seçenekleri ile sizleri bekliyor! Şan dersleri hakkında daha detaylı bilgi almak için; şan dersi İzmir

 

Size yardımcı olmak için buradayız :)