KISA SÜREDE KEMAN ÇALMANIN PÜF NOKTALARI

Keman eğitimi, enstrümanın doğasından dolayı oldukça titizlik gerektiren bir süreçtir. Enstrümanın doğası sözüyle kastettiğimiz, kemanın perdesiz bir enstrüman olmasıdır. Bunun anlamı da kemanın klavye kısmında notaların yerlerini belirleyecek perdelerin bulunmamasıdır.

Bu durumun çeşitli zorlukları olabilir. Örneğin, piyano gibi notanın yeri belli olup, tuşa bastığımız anda ses elde edemeyiz. Doğru sesi elde etmek hem doğru yere parmak basmak hem de doğru bir yay tekniğinden, yani kısaca iyi bir el kol koordinasyonundan geçer.

kısa sürede keman çalmak

Keman çalmak, bir çoğumuzun hayatımızın bir yerinde hayallerini süslemiş olabilir. Gerek sesi, gerek o romantik tarzı, gerekse kullanılabildiği müzik türlerinin genişliği ile oldukça cazip bir enstrümandır. Ama keman öğrenmek yine yukarıda belirttiğimiz sebeplerden dolayı göründüğü kadar kolay olmayabilir. Bu sizi umutsuzluğa düşürmesin. Doğru bir eğitimle siz de keman çalabilirsiniz.

   ‘Keman çalmak istiyorum’ diyen herkesin aklına ilk gelen şey ‘keman çalmak ne kadar zaman alır’ sorusu oluyor. Az önce de belirttiğimiz üzere keman, doğası gereği eğitim süreci titizlik ve emek isteyen bir enstrümandır.

Keman öğrenme aşamaları, önce boş tel üzerinde düz ve temiz ses çıkarmak, daha sonra ufak tefek egzersizler ve daha da sonra minik parçalar çalmaya başlamak şeklinde kısaca özetlenebilir. Ve bu sürecin başında yer alan boş tel üzerinde yay çalışmaları bile öğrencinin algısına göre üç ya da dört ayınızı alabilir. Çünkü temiz ses çıkarmak ve doğru bir arşe tutuşu keman eğitiminin en önemli etkenlerinden biridir.

Keman Nasıl Çalınır?

nasıl keman çalınır

Kafanızda ‘nasıl keman çalarım?’ diye sorular dönüyorsa size söyleyebileceğimiz ilk tavsiye profesyonel ve nitelikli bir eğitim almak olacaktır. Çünkü, keman çalma tekniklerini ve keman çalmanın püf noktalarını size profesyonel bir eğitmenden daha iyi öğretebilecek birisi yoktur.

Bu enstrümana dair ya da sizin bu enstrümana yatkınlığınıza dair bir fikriniz yoksa bu konuda size rehberlik edecek kişi de yine bir profesyoneldir.

Keman Çalmak İçin Gereken Özellikler

Bunu çok spesifik özelliklerle sınırlandırmak çok doğru olmasa da kısaca birkaç özellik sayarak özetleyebiliriz. Çocuklar için kas gelişiminin kendi boyutundaki kemanı taşıyabilecek bir fiziksel yeterlilikte olması yeterlidir.

Yetişkinlerde ince ve uzun parmaklar keman çalmak için kolaylık sağlasa da bu kesin bir kriter değildir. Böyle bir el yapısına sahip olmayan insanlar da çalabilir.

Bunun yanı sıra kemanın perdesiz bir enstrüman olmasından dolayı biraz olsun müzikal algı ve müzikal duyuma sahip olmak önemlidir. Müzikal algınızı ölçecek kişi yine profesyonel bir eğitmen olmalıdır.

Kısa Sürede Keman Öğrenmek

Öncelikle bir keman eğitimine başlarken ilk hedefiniz kısa sürede keman çalmak değil, istikrarlı bir eğitimle ve doğru teknikle keman çalmak olmalıdır. Bir işi doğru yaptığınız zaman bu size kısa sürede yaptığınız işten daha büyük haz verecektir. Üzerinde uğraşılmış, emek harcanmış bir iş kısa sürede, üstünkörü yapılmış bir işten daha değerlidir.

   Kısa sürede daha iyi keman çalmak ise mümkündür. Ama yine söylediğimiz gibi; profesyonel ve nitelikli bir eğitim eşliğinde, düzenli derse devam ve düzenli çalışma sizi hedefinize ulaştıracak altın kurallardır.

Eğitim Almadan Keman Çalınır Mı?

eğitim almadan keman çalınır mı

Bu başlık üzerine düşünürken bizim aklımıza ilk gelen, Trakya yöresindeki roman halkı oldu. Bu insanları ve üstün müzik algılarını düşündüğümüzde kendi kendine keman öğrenmek her ne kadar kolay ve mümkün görünse de bu insanların arasında da bir usta-çırak ilişkisi bulunduğunu söylemek mümkündür.

Müzik algılarının varlığı yadsınamaz bir gerçek olmasının yanı sıra bu kadar kolaylıkla ve iyi bir şekilde enstrüman çalabiliyor olmaları küçük yaştan itibaren müziğe ve enstrümana maruz kalmalarından geçer. Yani bu kişiler için bile ‘kendi kendine öğrenmiş’ denemez. Bir ustayı örnek alarak kendi enstrüman çalımlarını geliştirirler.

Bu sebeple örnek alınacak bir eğitmen ya da usta olmadan veyahut yanlışlarınızı görüp uyaracak birisi olmadan enstrüman öğrenebilmeniz çok da mümkün değildir. Öğrendiğinizi sansanız bile neyi doğru neyi yanlış yaptığınızı hiçbir zaman bilemeyebilirsiniz.

Siz de profesyonel bir eğitmen gözetiminde kısa sürede keman çalmak istiyorsanız Sezen Sanat İzmir Gaziemir keman kursları online ve yüzyüze ders seçenekleri ile sizleri bekliyor! Uygun fiyatlar ve alanında uzman eğitmenler ile keman çalmak sizin için bir zevke dönüşecek!

Ayrıca size uzağım diye düşünmeyin! Online keman dersleri ile sanat evinize geliyor! Keman eğitimi ve keman kursu hakkında çok detaylı bir yazı hazırladık, yazımızı okumak için; keman kursu İzmir

Size yardımcı olmak için buradayız :)