Bas Gitar Nedir?

bas gitar nedir

Bas gitar, gitar türlerinden biri olan, genellikle dört telli, kalın yani bas bir sese sahip bir enstrümandır. Çoğunlukla rock, blues jazz, metal, funk, punk, R&B gibi türlerde kullanılır.

Bas Gitar Özellikleri

  • Genellikle dört adet teli bulunur.
  • Bas gitar telleri diğer gitar tellerinden daha kalındır.
  • Klavye boyu klasik gitar ve elektro gitara göre daha uzundur.
  • Sesi aralığı daha pes seslerde seyreder. Yani diğer gitarlardan daha kalın bir sese sahiptir.
  • Elektro bas gitar ve akustik bas gitar olmak üzere iki çeşidi vardır.

Bas Gitar Önemi

bas gitarın önemi

   Bas gitar, bir müzik grubunda, parçanın altyapısını belirleyici, müziğin altını dolduran, destekleyici bir görev üstlenir. Bateri ile beraber müziğin temposunu ve gidişatını belirler.

Genellikle bir müzik dinlediğimizde o müziğin içinde bas gitarı ya ayırt etmeyiz ya da kulağımıza diğer enstrümanlar kadar önemli gelmez. Aslında bunun aksine, biz fark etmesek de bas gitar, tüm müziği taşıyan bir altyapı enstrümanıdır ve müziğin dolu duyulmasını sağlar. Bu açıdan bas gitarın gruplardaki yeri oldukça önemlidir.

Yeni Başlayanlar İçin Bas Gitar Tavsiyeleri

yeni başlayanlar için bas gitar tavsiyeleri

Öncelikle bas gitar çalmak istiyor ve bu konu hakkında hiçbir fikriniz yoksa bir kere bile şu soruyu aklınızdan geçirmiş olabilirsiniz: Bas gitar çalmak için klasik gitar bilmek gerekli mi? Bu sorunun cevabını şöyle verebiliriz.

İkisi de gitar ailesinin bir üyesi olduğu için fiziksel anlamda birbirine benzeyen yanları çok fazla. Aynı zamanda bas gitar mantığı klasik gitarda da benzerlik gösterebilir. Tabi bunlar konu hakkında hiçbir fikri olmayan kişiler için geçerlidir. Ama bas gitar öğrenmek isteyen kişi bu duruma daha teknik ve profesyonel açıdan bakmalıdır.

Bas gitar tekniğine indiğimizde yukarıda da sözünü ettiğimiz gibi bas gitarın görevi klasik gitardan veya diğer gitar türlerinden bambaşkadır. Tutuş, tel sayısı, tel isimleri, tellere vurmak için kullanılan parmak tekniği açısından klasik gitardan oldukça farklıdır.

Uzun lafın kısası bu iki gitar birbirinden çok farklı enstrümanlardır. Bu yüzden klasik gitar çalmayı bilmeseniz de bas gitar çalabilirsiniz.

Online bas gitar kursu veya yüzyüze bas gitar kursu almak istiyorsanız Sezen Sanat İzmir bas gitar kursları tam size göre! Kısa sürede bas gitar çalmak istiyorsanız hemen gitar eğitimi hakkında yazdığımız kapsamlı yazıyı okuyun; gitar kursu İzmir

 

Size yardımcı olmak için buradayız :)