ŞAN DERSİNİN FAYDALARI NELERDİR?

Şan kelimesi size yabancı geliyorsa bunun aslında sesi sağlıklı ve doğru kullanma tekniği olduğunu belirtmek isteriz. Sesi doğru kullanabilmek her ne kadar kolay bir şey gibi görünse de aslında eğitim gerektiren ve oldukça titizlikle üzerine düşülmesi gereken bir konudur. Diyelim ki siz sesinizi gayet beğeniyorsunuz, arkadaş ortamında veya kendi kendinize şarkı söylüyorsunuz ve bundan keyif alıyorsunuz. Peki o zaman şan dersi ne işe yarar ve neden şan dersi alınır?

neden şan dersi almalıyım

Öncelikle ses eğitimi nedir konusuna değinelim. Ses eğitimi yani şan eğitimi sesi kullanmayı nefes, diksiyon, artikülasyon ve fonetik bağlamında sesi doğru kullanmanın ve kelimeleri doğru telaffuz etmenin öğretildiği doğru şarkı söyleme eğitimdir. Tıpkı bir enstrüman eğitimi gibi titizlik ve disiplin ister. Ne kadar güzel bir sesiniz olsa dahi bir şan dersi aracılığıyla işin teori ve teknik kısmını bilmek performansınıza bir profesyonellik kattığı gibi sesinizin kullanım alanını genişletecek ve performans anlamında sizi özgürleştirecektir.

   Herkes Şan Eğitimi Alabilir Mi?

   Şan eğitimi alabilme anlamında birkaç kıstas gözetilir. Bunlardan ilki yaştır. Hepimizin bildiği gibi çocukların ve ergen yaştaki gençlerin sesleri sürekli bir değişim ve gelişim içindedir. Ve bu dönemlerde kişinin sesini kontrol edebilmesi hiç kolay değildir. Bu sebeple şan dersi almaya başlamak için öğrencinin ergenlik dönemini tamamlamış olması ve sesinin kendine has rengi ile oturmuş olması gerekmektedir. Ancak bu sayede sesini kontrol edebilir hale gelir.

Bir diğer kıstas da belli düzeyde bir müzik kulağı ve duyum yeteneği gerektirmesidir. Duyduğunuz sesi, frekans anlamında doğru algılayıp kendi sesinizi kullanarak aynı frekansta verebiliyorsanız müzik kulağınıza sahip olduğunuz söylenebilir. Şan eğitimi almaya başlamak için müzik kulağına sahip olmanız, söylemek istediğiniz parçanın tonunu algılayıp tondan çıkmadan şarkıyı söyleyebilmeniz açısından önemlidir. Veya bir parçayı birden fazla tonda söyleyebilmeyi öğrenmenizi de sağlar.

Şan Dersi Sesi Güzelleştirir Mi?

şan dersi sesi güzelleştirir mi

Her bireyin kendine has ve biricik bir ses rengi vardır. Nasıl hiçbirimizin parmak izi birbirine benzemiyorsa hepimizin ses rengi de farklıdır. Şan dersi, eğitim aldığınız süre boyunca sesinizin rengini değiştirmek anlamında bir fark yaratmaz. Çünkü bu değişebilen bir şey değildir. Ses rengi için güzel ya da çirkin demek de pek doğru değildir. Hepimizin birbirinden farklı ve eşsiz ses renkleri vardır.

Şan dersi sadece sahip olduğumuz bu sesi doğru kullanmamızı sağlar. Doğru ve tekniğine uygun kullanılan bir ses de estetik anlamda kulağa hoş geldiği için güzel bir ses olduğu söylenebilir.

Şan Dersinin Faydaları

şan dersinin faydaları

  • Diyaframımızı fark etmemizi ve doğru nefes almayı öğrenmemizi sağlar.
  • Ses rengimizi ve ses sınırlanırımızı fark edip ses sınırımızı genişletmemize yardım eder.
  • Duyduğumuz sesleri müzikal anlamda algılayabilmemizi ve aynı sesi kullanabilmemizi sağlar.
  • Sözcükleri doğru telaffuz etmemizi, diksiyon ve artikülasyon konusunda gelişmemizi sağlar.
  • Doğru tonlama ve ses kontrolünü öğretir.
  • Bir enstrüman eşliğinde şarkı söyleme alışkanlığı geliştirir.
  • Sesin kötü çıkmasına sebep olan kusurları ortadan kaldırır.
  • Müzik kulağınızın ve müzikal farkındalığınızın gelişmesine yardımcı olur.
  • Solfej bilgisi edinmenizi sağlar.

Şan Dersi Ne Kadar Sürer?

Herhangi bir enstrüman eğitiminde de olacağı gibi öğrenmek istediklerinizin sınırı şan dersinin süresini belirler. Eğer bir opera sanatçısı olmak ya da büyük çapta bir şarkıcı olmak istiyorsanız şan dersine sesiniz oturur oturmaz yani ergenliğin bitimiyle beraber başlayıp, çok uzun yıllar çalışmanız gerekir. Ama hobi olarak yapmak istiyor ve yalnızca söylemekten hoşlandığınız birkaç şarkı için yetkinlik kazanmak istiyorsanız şan eğitimi siz kendinizi yeterli hissettiğiniz zaman sonlandırılabilir. Bu süre tamamen size bağlıdır.

Şan eğitiminin faydaları saymakla bitmez. Siz de şan kursu almak istiyorsanız Sezen Sanat İzmir Gaziemir şan dersleri sayesinde kısa sürede ses hakimiyetinizi geliştirebilirsiniz! Şan eğitimi konusunda çok güzel bir yazı hazırladık, yazımıza buradan ulaşabilirsiniz; şan dersi İzmir

Size yardımcı olmak için buradayız :)